Eврото – официалната валута на Република България от 1 януари 2026 година

На 1 януари 2026 г. Република България ще се присъедини към еврозоната и ще стане 21-та държава – членка на Европейския съюз, която ще приеме еврото за официална валута. Държавите членки на еврозоната са: Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия, Словакия, Словения, Финландия, Франция, Хърватия.

Датата на въвеждане на еврото е определена с Решение на Съвета на Европейския съюз, в съответствие с чл. 140, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

Въвеждането на еврото ще се осъществи по официалния валутен курс от 1,95583 лева за 1 евро, който е неотменимо фиксирания валутен курс на лева към еврото, определен в Регламент на Съвета на Европейския съюз, приет в съответствие с чл. 140, параграф 3 от Договора за функционирането на Европейския съюз. Едно евро се разделя на сто цента.

С цел клиентите на Първа инвестиционна банка АД (Fibank, Банката) да бъдат добре подготвени, по-долу е направен преглед на по-важните моменти и информация, свързани с въвеждането на еврото, от гледна точка на продуктите и услугите, които Банката предлага.

  • Превалутиране

    На 1 януари 2026 г. средствата по всички левови сметки (разплащателни, депозитни, спестовни, набирателни, ликвидационни и други), кредити и други продукти ще бъдат еднократно, автоматично превалутирани в евро по официалния валутен курс (1,95583 лева за 1 евро).

    Няма да бъдат събирани такси за превалутирането.

    Всички сметки ще запазят своя международен номер на банкова сметка (IBAN).

    В съответствие с принципа на приемственост, въвеждането на еврото няма да засегне валидността и действието на съществуващите договори (за кредити, сметки, депозити и други банкови продукти и услуги), в които има позовавания или препратки към лева, и няма да се налага сключване на нови договори с клиентите.

    Превалутирането ще се извърши съгласно Закона за въвеждане на еврото в Република България (Закона), като числовата стойност в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс, изразен с шест цифри с всичките пет знака след десетичната запетая. Официалният валутен курс не се закръглява или съкращава при извършването на превалутирането.

    След превалутиране получената сума се закръглява до втория знак след десетичната запетая в съответствие с математическите правила за закръгляване:

    • когато третият знак след десетичната запетая е по-малък от пет, вторият знак след десетичната запетая остава непроменен;
    • когато третият знак след десетичната запетая е равен на или по-голям от пет, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица.
  • Двойно обозначаване

    Периодът на двойно обозначаване (в евро и в левове) ще започне най-късно един месец след датата на влизане в сила на Решението на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от Република България и приключва 12 месеца след деня на въвеждане на еврото.

    В посочения период двойно ще се обозначава минимум следната информация:

    • Тарифата за такси и комисиони;
    • Началното и крайното салдо по разплащателни и други сметки в левове, открити до 1 януари 2026 г. – в извлеченията/отчетите по сметка на хартиен или друг траен носител, предоставяни в офис, при поискване или по електронен път;
    • Стойността на платежната операция в левове по всички открити до 1 януари 2026 г. левови сметки и размерът на дължимите такси и комисиони – в платежните нареждания/отчетите и извлеченията по сметка на хартиен носител и в електронното банкиране „Моята Fibank”, когато е приложимо;
    • Стойността на платежната операция и наличността по сметка след трансакцията при платежни операции по теглене на пари в брой на терминално устройство АТМ – в разписките от АТМ;
    • Остатъкът по кредити и размерът на дължимите вноски по кредити, отпуснати по Закона за потребителския кредит и Закона за кредитите за недвижими имоти на потребители в левове, при поискване от клиента – на хартиен носител в офис или по електронен път чрез електронното банкиране и мобилното приложение „Моята Fibank”, когато е приложимо;
    • Извършените плащания по главница, лихва и други, свързани с кредити, отпуснати в левове, при поискване от клиента – в отчетите по сметка на хартиен носител, предоставяни в офис или по електронен път чрез електронното банкиране и мобилното приложение „Моята Fibank”, когато е приложимо;
    • Начислените лихви по депозитни сметки в левове, открити до 1 януари 2026 г., при поискване от клиента – на хартиен носител в офис или по електронен път чрез електронното банкиране и мобилното приложение „Моята Fibank”, когато е приложимо.

    По отношение на инвестиционните услуги:

    • Тарифата за такси и комисиони – Глава I „Физически лица“, раздел VIII „Финансови инструменти“ и Глава II „Бизнес клиенти“, раздел XI „Финансови инструменти“;
    • Началното и крайното салдо по разплащателни сметки в левове, открити до
      1 януари 2026 г. – в извлеченията/отчетите по сметка на хартиен или друг траен носител, предоставяни в офис, при поискване или по електронен път;
    • Общата стойност на финансовите инструменти на клиента – в извлеченията от регистъра за финансови инструменти на Банката, както и в периодичните отчети за клиента;
    • Дължимите такси и разходи по чл.71, ал.2, т.4 от Закона за пазарите на финансови инструменти – в нарежданията и потвържденията за сделки с финансови инструменти, както и удържаните такси и разходи – в периодичните отчети за клиента.

    По отношение на услугите като застрахователен посредник на „Фи Хелт Застраховане“ АД:

    • общата сума, дължима от застраховащия по застрахователен договор, сключен в периода на двойно обозначаване, както и размерът на вноските при разсрочено плащане на застрахователната премия.
  • Двойно обращение

    От 1 януари 2026 г.  за период от един месец банкнотите и монетите в левове ще продължат да бъдат законно платежно средство на територията на Република България (период на двойно обращение на лева и еврото). След изтичането на този период еврото ще остане единственото законно платежно средство на територията на страната.

  • Евробанкноти и монети

    Евробанкнотите се състоят от различни номинали, като най-разпространени са: 5 евро, 10 евро, 20 евро, 50 евро, 100 евро и 200 евро, като всички те са законно платежно средство във всички страни от еврозоната.

    Евромонетите се състоят от различни номинали: 1, 2, 5, 10, 20 и 50 цента, 1 евро и 2 евро. Всяка държава от еврозоната има възможността да определи собствен дизайн на една от страните на евромонетите. За основни елементи на дизайна на националната страна на българските евромонети са възпроизведени символите на: Мадарския конник, Св. Иван Рилски и Паисий Хилендарски. Всички евромонети, вкл. тези с българска национална страна, могат да се ползват като законно платежно средство във всички страни от еврозоната.

    Преди 1 януари 2026 г. Първа инвестиционна банка АД ще:

    • снабдява търговците с евробанкноти, евромонети и стартови комплекти с евромонети. Зареждането ще се извършва съгласно договори, сключени между Банката и търговеца.
    • продава стартови комплекти с евромонети на физически лица и търговци по официалния валутен курс.

    Получените евробанкноти, евромонети и стартови комплекти не могат да бъдат използвани преди 1 януари 2026 г.

    Прилагат се и изискванията на Закона за мерките срещу изпирането на пари и Закона за мерките срещу финансирането на тероризма  и на разпространението на оръжия за масово унищожение.

Калкулатор за превалутиране

Калкулатор за превалутиране

Официален валутен курс: 1 EUR = 1.95583 BGN

Резултат
=

Източник: Българската народна банка